Площа посіву льону в Україні оновить антирекорд - Агролига

Льон є однією із небагатьох перспективних нішевих сільськогосподарських культур, економічний потенціал якої для агробізнесу залишається майже невідомим.

Насамперед, на ринку у трейдерів ця культура має підвищений попит завдяки високій олійності насіння (у середньому для різних сортів її показник складає від 44 % до 50 %), а серед фермерів — шляхом урожайності (до 2,0-2,5 т/га і вище) і невеликим виробничим витратам при вирощуванні та мінімальному застосуванні пестицидів.

У 2021 року врожай льону став максимальним за останні чотири сезони за рахунок зростання посівних площ практично у всіх регіонах України.

Експортні ціни на льон, особливо на органічний, дуже привабливі для вітчизняних агровиробників. Краща врожайність залежить від дотримання технологій та сприятливих умов.

Льон олійний — традиційно експортно-орієнтована культура, в 2021/22 МР частка експорту врожаю зросла до 83% .

У 2022/23 МР відбудеться скорочення площ під впливом ключового фактора – війни: 32% потенційної посівної площі – тимчасово окуповані території.

Швидше за все, посівна площа оновить антирекорд. Тим часом, поточні погодні умови дають підставу очікувати на врожайність на високому рівні.

Реалізація експортного потенціалу традиційно залежатиме від попиту з боку країн ЄС, а також логістики у реаліях воєнного часу.

Ключовим імпортером українського льону залишається ЄС із часткою ринку 69%. При цьому відзначається зростання внутрішньої переробки льону та експорту лляної олії, основний обсяг якої експортується до країн ЄС та Китаю.