Для аграрної сфери країни 2022 став часом складних викликів.
Це була найважча посівна, найважче внесення захисту. І попереду на аграрії чекають найважчі жнива.
Рік буде менш успішним для сільгоспвиробників в економічному плані, але вони зберігають бойовий дух і продовжують виконувати свою роботу як завжди якісно та навіть перевищувати очікування.
Ситуація із урожаєм буде нерівномірною. Як зазначає Олександр Нечипоренко, заступник директора ННЦ «Інститут аграрної економіки», в областях, де йдуть бойові дії, прогнозується найсерйозніше зниження обсягів виробництва: у Миколаївській та Херсонській областях урожай зернових та зернобобових може впасти на 40-60% від торішнього рівня.
«Дещо кращі умови в центральних і західних регіонах, але і тут очікується падіння обсягів виробництва зернових і зернобобових на 18-25%, насіння соняшнику — на 20-25%», — продовжує Нечипоренко.
В Одеській, Миколаївській, Дніпропетровській та Запорізькій областях аграрії розпочали збирання ранніх зернових та зернобобових культур, яке вже проведено на площі 131,5 тис. га, або 1% від запланованого. Про це повідомила прес-служба Мінагрополітики України.
«З зазначеної площі намолочено 293,8 тис. тонн зерна за врожайності 22,3 ц/га», — додали в міністерстві.
Зокрема:
- озимий ячмінь обмолочений на 106 тис. га, за врожайності 23,5 ц/га намолочено 248,4 тис. тонн;
- озиму пшеницю обмолочено на 21,8 тис. га, за врожайності 18,1 ц/га намолочено 39,4 тис. тонн;
- горох обмолочений на 3,8 тис. га, за врожайності 5,2 ц/га намолочено 1,95 тис. тонн.
Крім того, сільгосптоваровиробники Одеської області розпочали збирання озимого ріпаку, який обмолочено на площі 1 тис. га, з яких намолочено 1,4 тис. тонн насіння.
Сільгоспвиробники напередодні жнив зазнають нестачі комбайнерів, мобілізованих до лав ЗСУ. Комбайнера насправді неможливо замінити — він точно знає свою техніку та відчуває її.
Тим не менш, аграрії впевнені, що зібраного в 2022 році врожаю більш ніж достатньо, щоб задовольнити внутрішній попит на рівні 17-20 млн. тонн зернових та зернобобових, з яких лише 5-6 млн. тонн йде на харчові потреби.
Решту виробники намагатимуться експортувати.