Шкідники зерна. Капровий жук та чим він небезпечний - Агролига

Капровий жук ушкоджує понад 100 видів насіння зернових, технічних, олійних, зернобобових, овочевих, лісових та квіткових культур. Це комаха невеликого розміру, покрита дрібними волосками.

За оптимальних умов дуже швидко та масово розмножується. Пристосований до виживання та стійкий до впливу на нього різноманітних винищувальних заходів. Найбільшої шкоди завдають личинки цього жука, вони ушкоджують не тільки зерно, знищуючи зародок, але й борошно, макарони, іноді навіть папір та мішковину.

Саме личинки капрового жука несуть відповідальність за всю шкоду, заподіяну запасам людини. Вони рухливі, ведуть потайливий спосіб життя, ховаються від світла.

У першому віці вони малі та поїдають подрібнене або пошкоджене зерно, у міру дорослішання переходять на цілісний продукт. Термін життя становить до 150 днів. За такий тривалий період потомство шкіроїда змінює 6-7 років.

З’їдання личинкою зерна починається з виїдання зародка – і воно (при зовнішній цілісності) стає нездатним до зростання. Якщо іншої їжі немає, личинками знищується вся маса зерна.

Діяльність личинок шкідника призводить до саморозігріву мас насіння та плодів, обумовлюючи низьку якість одержуваних з них олій.

Загальна кількість найменувань видів комах сільгоспсировини, що ушкоджується личинками, досягає цифри 60.

Основні шляхи зараження – це ввезення шкідника із партією продуктів чи транспортними засобами (судами, залізничними вагонами, вантажними автомобілями).

Кожеїди можуть потрапити в країну, сховавшись у тарі та упаковці, посилках із насінням.

При виявленні шкідника застосовуються такі заходи щодо його знищення:

  • Фізичні та механічні способи боротьби — нагрівання зернової продукції до температури вище 50 ° C, охолодження.
  • Один із варіантів врятувати запаси – очищення методом сепарування. Процедура виконується після охолодження зерна, дозволяє видалити трупи комах. Виготовляється пересувними зерноочисними машинами.
  • Хімічні методи винищення – застосування інсектицидів. Проводиться фумігація – знезараження продукту за допомогою отруйного газу. Для знищення жука капрового рекомендується фосфін. Фумігація проводиться декількома способами – у спеціальних камерах, під час переміщення, під покривом із полімерної плівки.
  • У деяких випадках застосовують обробку зерна інсектицидом контактної дії. Продукція укладається на конвеєр та обприскується водним розчином пестициду.