Світ може втратити три врожаї української пшениці - Агролига

Розв’язана Росією війна може позбавити світ трьох українських урожаїв пшениці, що призведе до її глобального дефіциту, а отже – до зростання цін до рекордного рівня.

В Україні традиційно вирощують озиму пшеницю, яку починають сіяти з кінця літа, але цього року аграрії ще роздумують, чи засіяні поля з урахуванням ускладненого експорту.

Очікується, що якщо не буде налагоджений експорт, то до кінця року буде накопичено величезні надлишки, які можуть становити від 55 до 60 тонн зернових та олійних разом.

У зв’язку з цим скорочення площі озимої пшениці під урожай 2023 року на підконтрольній Україні території може становити значний відсоток.

Загалом Україна посіяла 6,5 млн га озимої пшениці під урожай 2022 року, але лише 5 млн га змогли обмолотити фермери на підконтрольній уряду території.

Таким чином, на 1,5 мільйона гектарів, що залишилися, на окупованій території залишається не менше 5 мільйонів тонн пшениці, яку неможливо зібрати.

Вже цієї весни аграрії вже перейшли з кукурудзи на соняшник, оскільки олія насіння важить менше на гектар, але продається дорожче.

Подібний перехід може статися із пшеницею.

Крім того, соняшник та ріпак користуються великим попитом у Європі – ці дві культури можуть витіснити пшеницю та кукурудзу.

Все це дуже погано для решти світу. Вони думають, що через кілька місяців буде новий урожай, а війна десь далеко, чи, можливо, сторони помиряться, а може щось інше зміниться.

Війна вже зумовила зростання ф’ючерсів на пшеницю у США та Європі до рекордно високих показників цього року.

Збільшилися і фізичні ціни: Єгипет, один із найбільших імпортерів у світі, сплатив 480 доларів за тонну, включаючи доставку пшениці на останньому тендері, що на 41% більше, ніж до повномасштабного вторгнення Росії.