Технологія правильного посіву сої - Агролига

Соя — це одна з тих сільськогосподарських культур, які вирощуються у всьому світі, а останніми роками набирають популярності і на території України.

Справді, вирощувати її дуже вигідно, але тільки за правильного підходу, розробки ефективної системи добрива, а також дотримання всіх вимог сучасної технології вирощування даної культури

Насамперед потрібно прагнути до того, щоб забезпечити як мінімум нормальну щільність ґрунту.

Для повноцінного розвитку кореневої системи щільність ґрунту повинна змінюватись у межах 1,1-1,2 гр./см³.

Насіння сої потребує значної кількості вологи для проростання. Для набухання та нормального проростання насіння потрібно 130-160% води від своєї маси.

Культура може успішно оброблятися на чорноземних, каштанових та дерново-підзолистих ґрунтах різного механічного складу, а за достатньої кількості поживних речовин – і на піщаних ґрунтах.

Починають сіяти з пізніших сортів і закінчують скоростиглими. Для найбільш скоростиглих сортів рекомендована ширина міжрядь становить 15-45 см, для середньостиглих — 15 — 45-70 см.

Норма висіву залежить від сортотипу та способів боротьби з бур’янами, та способу посіву. Зі зменшенням ширини міжрядь збільшується норма висіву на 10 – 20%.

Основною вимогою сільгосптоваровиробника до сої є обов’язковий вміст білка. В ідеалі вміст сирого протеїну має бути в межах 34-36%, в окремі роки ці вимоги були нижчими і становили до 32%.

Як зазначив експерт, що більше протеїну міститься, то краще.

Неабиякою мірою даний показник обумовлений генетичними напрацюваннями та генетичними особливостями сорту. Тому при виборі сортів вміст сирого протеїну має стати одним із ключових моментів.

Для сівби потрібно використовувати сівалки, що забезпечують відповідну норму висіву. Глибина загортання насіння 3-4 см у вологий ґрунт, при пересиханні верхнього посівного шару ґрунту його збільшують до 5-7 см.

При недостатньому зволоженні ґрунту після посіву обов’язковим технологічним заходом є коткування поля.

Не допускається проводити посів у сухий ґрунт, щоб уникнути провокування проростання насіння при недостатній кількості вологи в ґрунті. Насіння має лягати в ґрунт так, щоб зверху знаходився вологий шар 0,5-1,0 см.

При досить хорошій освітленості у сої відзначається активне закладання квіток, формування плодів. Особливо це стосується нижнього та частково середнього ярусу, де сконцентровані найбільш клубні плоди.