Як правильно провести гербіцидний захист посівів соняшника? - Агролига

Останніми роками високу ефективність показує застосування комбінованої схеми гербіцидного захисту, яка передбачає внесення ґрунтових та страхових гербіцидів.

Проте в нинішніх умовах цей підхід може не забезпечити очікуваної рентабельності виробництва соняшника, в тому числі й через дефіцит посівного матеріалу.

На полі соняшника ростуть різні види бур’янів: однорічні, багаторічні, злакові, дводольні, а також рослини – паразити.

Для отримання високоякісного  врожаю необхідно, щоб поля соняшника в перші 40 днів після посіву (до початку стадії масового зростання) були вільні від бур’янів.

Найбільших збитків вони завдають йому у фазу 3–5 пар справжнього листя, коли в рослинах йде формування зародкового кошика, а також у фазу цвітіння — наливу насіння, забираючи в цей критичний для соняшнику період воду та поживні речовини з шару ґрунту до півтора і більше метрів.

Після утворення п’ятого листа і змикання рядів соняшник має високу конкурентоспроможність до більшості бур’янів (виняток становлять багаторічні кореневідросткові та всі злакові бур’яни).

Для боротьби з дводольними бур’янами в посівах соняшнику традиційно використовують ґрунтові гербіциди, ефективність яких різко знижується у посушливих умовах.

Ґрунтові гербіциди не забезпечують необхідну чистоту посівів також за високої чисельності однорічних та наявності багаторічних бур’янів.

Якщо використовувати для захисту соняшнику тільки механічні обробки (1–3 довсходові 1–2 сходові боронування), це може вплинути на:

  • зниження густоти стояння рослин (на 20–40%), що, у свою чергу, передбачає використання підвищених норм висіву;
  • втрату вологи;
  • ущільнення ґрунту;
  • стимуляцію нових хвиль бур’янів до відростання;
  • зниження рівномірності розміщення рослин соняшника.

Ґрунтові гербіциди, у зв’язку з особливим механізмом вирощування рослини, вимагають ретельного дотримання регламентних рекомендацій за технологією їх внесення:

  • Не застосовувати гербіциди у спеку в суху погоду. При необхідності створення екрана в таких умовах обов’язково застосовувати пружинні борони та коткування.
  • Кращий температурний діапазон для застосування ґрунтових гербіцидів розташований між 18°С та 23°С, при цьому відносна вологість повітря має бути не нижчою за 60%.
  • Найвища ефективність ґрунтових гербіцидів проявляється в умовах, коли ґрунт з поверхні зволожений у діапазоні найменшої вологоємності – вологості розриву капілярних зв’язків.
  • Найвища ефективність ґрунтових гербіцидів в умовах зрошення проявляється, якщо слідом за обприскуванням поверхні ґрунту проводять сходовий полив.

Соняшник дуже чутливий до гербіцидів, синтезованих на основі ростових (гормональних) діючих речовин.

При інтегрованій боротьбі з бур’янами витрати гербіцидів та пов’язані з ними грошові витрати значно знижуються.

Це слід враховувати при обробці зернових, що є сусідами з полями соняшника. Культура може пошкоджуватися не лише при безпосередньому знесенні препарату, а й парами після обробки.