Перед початком сівби озимих зернових культур необхідно подбати про насіннєвий матеріал. Для цього необхідно мати так званий перехідний фонд насіння, заготовленого з урожаю минулого року. Все насіння має бути відкаліброване і перевірене на схожість, чистоту, енергію проростання.
Озима пшениця має найбільші посівні площі. Навіть нестабільні погодні умови та неплодючі сезони не зупиняють агрономів розширювати площі полів під вирощування озимої пшениці.
Більше того, багатьом вдається під капризами погоди отримувати високий урожай.
Глибина закладення насіння – один з основних показників якості сівби озимої пшениці.
Кращими ґрунтами для вирощування – вважаються чорноземи. Також добре пшениця може виходити на підзолистих, каштанових та дернових ґрунтах. Низькі врожаї характерні для глинистих ґрунтів та важкосуглинистих, піщаних та супіщаних ґрунтів.
Щоб підготувати ґрунт до вирощування пшениці, необхідно визначити наступні її характеристики:
- властивості;
- засмічення;
- сівозміна;
- особливості минулих посівів
Перед посівом необхідно провести закладення залишків рослин, внести добрива та створити рівне посівне ложе. У посівному пласті рекомендований діаметр часток 1-3 мм. Норми внесення добрив розраховують залежно від очікуваної врожайності та стану ґрунту.
Органічних добрив потрібно 20-30 т/га. Фосфор і калій необхідний для підвищення морозостійкості, запобігання вилягання, підвищення імунітету рослин. Під час посіву рекомендована норма внесення 10-20 кг фосфорного підживлення, азот вносять у 3-4 прийоми.
Щоб правильно порахувати норму посіву пшениці озимої потрібно мати 2 цифри – необхідну густоту посіву і вага 1000 насіння обраного вами сорту.
Для отримання максимальних урожаїв слід не лише регулювати норми висіву, але й враховувати особливість сорту, його здатність до утворення великої кількості продуктивних стебел.
При передпосівній підготовці ґрунту культиватори повинні бути в агрегаті з боронами або катками. Якісно підготовлене до сівби поле повинно мати досить ущільнений підпосівний пласт з об’ємною масою 1,1-1,3 г/см.
У посівному шарі ґрунту повинні переважати ґрунтові частинки діаметром 1-3 мм. Наявність грудки діаметром понад 8 см не допускається.
Зерно пшениці сіють на 3-5 см і прикочують. Посів проводять звичайним рядковим способом із шириною міжрядь 15 см. При інтенсивному вирощуванні залишають технологічну колію.
Обов’язковим є контроль шкідників, хвороб та бур’янів під час вегетації. Збір культури відбувається за повної зрілості з вологістю зерна 14-17%.
Озима пшениця потребує догляду на всіх етапах вирощування. Насамперед, догляд входить регулярне підживлення. Вона дозволить отримати стабільний, високий та якісний урожай, а також зберегти репродуктивність ґрунту.
На виробничі якості культури озимої впливають мікроелементи, такі як NPK. Добриво необхідно обирати орієнтуючись на якість ґрунту та кліматичні умови регіону, в якому вирощується пшениця озимої культури.