За даними, представленими Продовольчою та сільськогосподарською організацією Об’єднаних Націй у січні базове значення індексу світових цін на продовольчі товари продовжило знижуватись десятий місяць поспіль.
Прогноз на 2023 рік вказує на ймовірне збільшення посівних площ під озимою пшеницею у Північній півкулі, особливо у США, головним чином завдяки підвищенню цін на пшеницю.
Проте висока вартість добрив може вплинути на норми їхнього внесення, що негативно позначиться на врожайності.
Середнє значення Індексу продовольчих цін ФАО в січні склало 131,2 пункту, що на 0,8 відсотка нижче за його грудневий рівень і на 17,9 відсотка нижче за пікове значення, досягнуте в березні 2022 року.
Цей індекс дозволяє щомісяця відстежувати коливання світових цін на найбільш ходові продовольчі товари. Зниження значення цього індексу в січні було обумовлено скороченням значення індексів цін на рослинні олії, молочну продукцію та цукор на тлі загалом стабільних цін на зернові та м’ясо.
Низькі внутрішні ціни можуть призвести до незначного скорочення посівів пшениці в росії, яка є найбільшим світовим експортером, тоді як серйозні наслідки війни в Україні, за оцінками, скоротять посівні площі пшениці озимої на 40%, очікують у ФАО.
Рекордні посіви прогнозуються в Індії завдяки високим ринковим цінам і підтримці цін, а також відносно високі посіви прогнозуються в Пакистані, оскільки вода, що стоїть від повені 2022 року, викликає менше перешкод, ніж очікувалося спочатку.
У країнах Південної півкулі посівну кампанію більшості фуражних зернових культур під урожай 2023 року було завершено.
У Бразилії прогнозується рекордне збільшення посівних площ під кукурудзу, а в Аргентині, навпаки, їх скорочення через брак вологи в ґрунті.
У Південній Африці погодні умови залишаються сприятливими, що дає змогу сподіватися на гарний урожай кукурудзи.
Як очікується, у сезоні 2022–2023 років обсяг споживання зернових у світі скоротиться на 0,7 відсотка порівняно з рівнем минулого року та становитиме 2779 млн тонн: загальний обсяг споживання кукурудзи, ймовірно, знизиться, пшениці – зросте, а рису – зміниться незначно в порівнянні із показником минулого року.
Згідно з прогнозом, станом на кінець збутового року запаси зернових у світі становитимуть 844 млн тонн, у результаті співвідношення запасів зернових до споживання у світі в сезоні 2022–2023 років знизиться до 29,5 відсотка.
У своєму оновленому зведенні ФАО прогнозує, що у сезоні 2022–2023 років обсяг міжнародної торгівлі зерновими культурами скоротиться на 1,7 відсотка порівняно з рекордними показниками попереднього сезону та становитиме 474 млн тонн.