У Стамбулі попередньо домовилися про розблокування трьох українських портів - Агролига

Під час зустрічі між Україною, ООН, РФ та Туреччиною у Стамбулі сторони домовилися про деблокаду трьох українських портів для експорту зерна, всі суди перевірятимуть ВМС Туреччини.

Попередньо сторони узгодили такий механізм: зерно може вирушати із трьох українських портів у конвоях у супроводі українських кораблів, одночасно діятиме режим припинення вогню для захисту суден у географічних межах. Частково буде проведено розмінування.

Достовірно відомо, що один із цих портів – морський порт Одеси. Також, за даними українського Forbes, деблокада стосуватиметься сусідніх портів: Чорноморського (м. Чорноморськ) та «Південного» (м. Южне).

Наступним пунктом домовленості є те, що Військово-морські сили Туреччини перевірятимуть порожні кораблі, які прибувають до українських портів. Раніше держава-агресор Росія хотіла перевіряти їх одноосібно, заявляючи, що ці судна можуть використовуватись для транспортування західної зброї в Україну.

Крім того, ООН створить командно-контрольний центр у Стамбулі для моніторингу рівня загрози для судів.

Залишається узгодити технічні деталі, зокрема, як розмінують українські порти. Україна спочатку повідомила ООН, що безпечний прохід може бути прокладений через заміноване море, але міни, що плавають, також повинні бути знешкоджені.

Судна йтимуть певними коридорами, для яких Україна частково розмінує акваторію Чорного моря.

У районах цих коридорів діятиме режим припинення вогню.

Представники Туреччини перевірятимуть судна в українських портах, щоб переконатися, що судна не використовуються для транспортування західної зброї до України (вимоги Росії). ООН організує у Стамбулі центр, щоб відстежувати рівень загрози для судів.