Україні загрожує дефіцит основних овочів - Агролига

Цього року ціни на овочі будуть високими. Поки що не видно жодного фактора, який сприяє їх зниженню. Причому українцям доведеться платити великі гроші не лише за екзотичні та ранні тепличні овочі, а й за ті коренеплоди, які зазвичай восени продаються за копійки.

Ситуація з цінами почала дещо вирівнюватись у різних регіонах України за винятком окупованих південних районів, які залишаються відрізаними від основної частини країни та сьогодні мають серйозні цінові відхилення.

Повернення на ринок великих овочесховищ з раніше окупованих областей та активний імпорт мали особливо відчутний вплив на ринок картоплі, ціни на які зараз лише на третину перевищують довоєнний рівень.

В Україні очікується дефіцит деяких овочів, таких як цибуля, томати та кавуни через окупацію основних виробничих регіонів.

Кредитування практично немає, фермери бояться вкладати значні кошти у майбутній урожай під час бойових дій. До тимчасової окупації потрапили: Херсонщина, частина Запорізької області, військові дії ведуться на Харківщині. Ці регіони давали значну частину врожаю цибулі, моркви, кавунів та томатів відкритого та закритого ґрунту.

Якщо недоотримання врожаю моркви у цих регіонах можна компенсувати збільшенням площі в інших, то вирощувати цибулю та помідори в інших областях більш проблематичне і не зможе компенсувати всі втрати у площі, а також інші області не мають таких природних умов.

Отже, зростання вартості овочів будуть провокувати такі фактори:

·          Втрата площ, зазвичай засіваних овочевими культурами, у Херсонській та частині Запорізької областей.
·          Через втрату площ у південних регіонах на ринку не буде ранніх українських овочів, і їх доведеться імпортувати.
·          Дефіцит та значне зростання цін на пально-мастильні матеріали, що вплине на собівартість аграрної продукції.
·          Дороге насіння, а також брак міндобрив та засобів захисту рослин можуть призвести до відчутного зниження врожайності, а потім і призведуть до зростання цін на овочі.
·          Дефіцит пропозиції на овочевому ринку змусить імпортувати більше продукції, що також провокуватиме підвищення ціни.

 

В результаті внутрішнє виробництво знизиться, ринок вимагатиме значних обсягів імпорту, а ціни на плодоовочеву продукцію з великою ймовірністю зростуть.

Якщо населення, яке виїхало за кордон, почне повертатися в Україну, то дефіцит продукції буде ще більш відчутним.

На сьогоднішній день найбільший дефіцит очікується у сегментах картоплі та цибулі ріпчастої. Обсяги потенційно необхідного імпорту картоплі можуть сягати близько 300 тис. тонн, тоді як додаткової цибулі для звичного рівня споживання потрібно понад 100 тис. тонн. Кілька десятків тисяч тонн імпорту також потрібні для нормального функціонування ринку моркви та буряків.