З моменту війни в Україні призупинили роботу практично всі електронні державні реєстри, тому було вкрай важливо забезпечити постійну роботу в сільському господарстві в умовах воєнного стану: дотримуючись закону, але позбавившись усіх зайвих бюрократичних процедур.
Під час воєнного стану суттєво змінюються умови оренди землі, правила ходу земельних торгів та процедуру автоматичного продовження договорів оренди.
Як відомо, значна частина земель, які у сільському господарстві – орендовані. Оскільки цього року питання врожаїв у країні – це питання виживання, а аграрії у цілих регіонах просто позбавлені можливості обробляти свої землі, зміни у регулюванні земельних відносин були потрібні та невідкладні.
Наприклад, завдяки прийнятому закону для сільськогосподарського виробництва буде передано 20 тис. га земель комунальної власності, які були підготовлені для передачі в оренду на земельних торгах.
Також буде підготовлено для обробки ще близько 300 – 400 тис. га земель державної власності, що перебувають у користуванні держпідприємств Мінагрополітики, НААН України, навчальних закладів. Фактично уряд зробив все можливе для того, щоб аграрії змогли обробляти якнайбільше доступної землі, користуючись нею за спрощеними процедурами.
Зокрема, законом забезпечується передача орендарями та суборендарями прав оренди та суборенди земельних ділянок сільськогосподарського призначення всіх форм власності для ведення сільського господарства, крім тих, що вже перебувають у постійному користуванні громадян та приватних юридичних осіб, громадських організацій тощо.
Із ключового. Земельні ділянки державної та комунальної власності передаються в оренду/субаренду без проведення торгів у системі «Прозоро.Продажі».
Термін оренди/субаренди — лише 1 рік, через рік буде відновлено процедури мирного часу. Договори, що укладаються, не можна буде відновити. Орендна плата не може перевищувати 8% нормативної грошової оцінки (прив’язка буде до середньої нормативної оцінки на рівні області).
Договори оренди землі матимуть велику кількість обмежень: зокрема, орендар не матиме права на компенсацію витрат, не можна передавати ділянку до суборенди, встановлювати сервітути, змінювати склад угідь, будувати на них об’єкти нерухомого майна.