Земельні відносини в умовах воєнного стану - Агролига

У разі військового стану функціонування Державного реєстру речових прав обмежено. Тому замість державної реєстрації прав запроваджено державну реєстрацію договорів про використання земель.

Усі договори щодо передачі у користування земель сільськогосподарського призначення, термін дії яких закінчився після введення в Україні 24 лютого 2022 р. військового стану, вважаються поновленими на 1 рік без волевиявлення сторін таких договорів та внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав.

Державну реєстрацію таких договорів проводять районні військові адміністрації у Книзі державної реєстрації землеволодінь та землекористувань в умовах воєнного стану. Права оренди та інші права на землю виникають з проведення державної реєстрації відповідних договорів.

Договір оренди землі передбачає такі умови:

·                    термін оренди землі за такими договорами не може перевищувати одного року. Вимоги щодо мінімального терміну договору оренди землі у 7 років до таких договорів не застосовуються;
·                    розмір орендної плати не може перевищувати 8% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що визначається від середньої нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області;
·                    він не може бути відновлений, укладений на новий термін і припиняється із закінченням терміну, на який його укладено через 1 рік;
·                    виключно електронна форма договору із посвідченням електронними підписами сторін;
·                    земельні торги щодо передачі земельної ділянки в оренду не проводяться.

 

У документі йдеться, що орендарі/суборендори земельних ділянок с/г призначення всіх форм власності можуть передавати на строк до одного року право оренди/субаренди, що їм належить, іншій особі для використання земельної ділянки за цільовим призначенням.

У такому договорі про передачу права землекористування зазначаються: сторони договору; право переданого землекористування; площа земельної ділянки, а також кадастровий номер такої земельної ділянки (за наявності); цільове призначення земельної ділянки с/г призначення; термін, який передається право оренди чи суборенди землі (трохи більше 1 року з датою закінчення дії договора).