Новости

Зниження родючості ґрунту, та наслідки цього

зниження родючості ґрунту

Головною проблемою «земельних ресурсів» України фахівці називають деградацію ґрунтів. Враховуючи, що населення Землі стрімко збільшується, деградація ґрунтів набуває загрозливих масштабів.

Через надмірне розорювання (78% від загальної кількості) земель, дефіцитного балансу біогенних елементів, недостатнє внесення органічних та мінеральних добрив, хімічних меліорантів, інтенсивної механічної обробки, забруднення ґрунту України в сучасних умовах продовжують деградувати.

Сільськогосподарські землі в Україні опинилися в критичному стані, але влада поки що обмежується лише обговоренням проблеми, замість реальних кроків щодо її вирішення.

Фахівці попереджають, що вирішенням цієї проблеми потрібно зайнятися негайно, адже якщо питання не вирішувати вже сьогодні, наслідки будуть масштабними – починаючи від дефіциту питної води та посухи до глобальних змін клімату.

Агрокомпанії заробляють надприбутки за рахунок природної родючості чорноземів. Так, вони вкладають гроші на захист рослин, мінеральні добрива, але переважно зростання всього валового збору відбувається за рахунок природного ресурсу.

Найбільше зниження родючості ґрунту було відмічено у східній частині та на півночі. Це Чернігівська, Сумська, Харківська, Донецька та Луганська області, а також Кіровоградщина та Миколаївщина, де цю проблему помітили від 80 до 100% опитаних аграріїв.

Один із важливих способів припинення деградації ґрунтів – компостування.

Серед принципів ґрунтозберігаючого землеробства можна виділити:

·         мінімальне механічне порушення ґрунту;
·         постійне покриття поля рослинними рештками;
·         біорізноманіття: сівозміна  не менше ніж з трьох культур (краще п’яти).

Наразі передбачено ухвалення проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони ґрунтів та відтворення їх родючості».

Проєкт включає низку заходів, зокрема, до січня 2023 року ввести в дію системи моніторингу стану ґрунтів, гармонізацію показників якості ґрунту з ЄС, визначення рівня забруднення та оптимального вмісту поживних речовин, встановлення методів запобігання виснаженню ґрунтів та багато іншого.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.