Українське зерно дедалі дешевшає у напрямку ЄС - Агролига

З початку грудня спостерігається зниження цін попиту на українську кукурудзу та пшеницю з постачанням до західних кордонів на більшості напрямків та портів Європи.

Ситуація з експортом ускладнилася як на тлі перебоїв з електропостачанням, так і внаслідок зниження активності роботи європейських компаній через тривалі святкові канікули та вихідні в Європі, що негативно позначається на ефективності обробки вантажів.

Вплив надали незмінні чинники тиску внутрішньої кон’юнктури, дорога та перевантажена логістика, а також зниження світових котирувань (особливо на біржі Euronext). Це дещо нівелювалося скороченням пропозиції, складнощами у роботі елеваторів та, відповідно, підробітком вологої кукурудзи.

Певну підтримку надавали перспективи скорочення агровиробництва в Україні наступного сезону, а також досить складне становище аграріїв на тлі зростання собівартості вирощування всіх без винятку культур.

Ще понад 30% української кукурудзи залишається незібраною у полях, що викликає побоювання щодо зниження її якісних характеристик. Тиск на ціни надалі надавав активний експорт бразильської кукурудзи, але підтримку надавало подальше погіршення перспективи врожаю пшениці та кукурудзи в Аргентині внаслідок найбільшої посухи за десятиліття.

За підсумками минулого тижня ціни попиту на кукурудзу на кордоні з Польщею, Словаччиною та Румунією з постачанням у січні-лютому знизилися до 190-215 EUR/т DAP і лише з Угорщиною сягали 230 EUR/т DAP.

Ціни попиту в румунських портах Констанца та Дорнешть на продовольчу пшеницю залишалися під тиском, але суттєво не змінилися і в основному становили 290-300 та 245-255 EUR/т DAP, а на кукурудзу — 265-280 та 220-230 EUR/т DAP .

Цього тижня фіксується збереження понижувального тренду на тлі помірного попиту. Наприклад, пшениця з високим протеїном користується попитом переважно лише у країн Балтії.