Повноцінно розпочати весняну посівну аграріям заважає дефіцит пального, відсутність і дорожчання запчастин для техніки, а також неможливість продати залишки торішнього врожаю за прийнятною ціною.
Днями в Україні помітно подешевшало паливо – ціни на бензин та дизель упали приблизно на 25%, у грошах це на 7-10 гривень за літр. Зріджений автогаз, навпаки, подорожчав на третину – 6-7 грн/л.
Поступово зникають дефіцит та черги на АЗС, але у багатьох регіонах, перш за все в глибинці, заправити автомобіль, як і раніше, непросто – пального немає.
За словами одного із аграріїв, міндобривами, насінням, засобами захисту господарство забезпечене, а от дизельним пальним не запаслися. Не робили цього взимку, тому що зимове пальне не підходить для весняних та літніх робіт – може зашкодити робочі агрегати. А зараз, крім дефіциту палива, не вистачає й коштів на закупівлю.
Щоб задовольнити потреби України в бензині, європейським переробникам необхідно збільшити щорічну переробку нафти лише на 1,8 млн т. Це можна зробити на польських та литовських НПЗ», – вважає аналітик Андрій Тарасенко.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що на 19 березня за новими правилами постачання (зі зниженим ПДВ та без акцизу) в Україну заїхала перша тисяча тонн нафтопродуктів.
“Далі будуть великі обсяги. Ціни стабілізуються разом зі стабілізацією поставок та насиченням ринку”, – упевнений прем’єр.
Зняття акцизу не набагато покращило плачевну ситуацію з цінами на пальне в Україні. Також непокоїть стан ринку добрив, вартість яких захмарна. Аграрії закликають державу посилити контроль у цих сегментах.
Якщо українські фермери не почнуть посів протягом найближчих кількох тижнів, з’являться ризики нестачі продовольства в країні та для клієнтів, які співпрацювали з Україною.
Безперечно, пріоритет у забезпеченні паливом – у нашої армії, а потім уже йдуть аграрії. Оскільки до посівної залишилося близько двох-трьох тижнів, є шанси на те, що питання забезпечення паливом аграріїв буде вирішено.