Війна з РФ серйозно скоротить посіви та погіршить збирання врожаю, третина посівних земель під питанням – але на продовольчу безпеку України це не вплине, запасів вистачить.
Проте війна серйозно вплине на постачання зерна на світовий ринок, а Україна є великим світовим експортером багатьох культур, включаючи 50% олії.
Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко запевняє,що аграрії наразі є основою економічного розвитку держави, і від них залежить доля мільйонів українців.
Тому Мінагрополітики взяло на себе додаткові функції для координації розподілу всього, що потрібне для забезпечення посівної кампанії-2022. Це стосується постачання дизельного палива, насіннєвого матеріалу, добрив, засобів захисту рослин.
Посівна в Україні через холодну погоду зсувається на кінець березня, а в деяких областях – навіть на першу декаду квітня. Це дозволить аграріям краще підготуватися до виходу на поле, повідомив Лещенко.
Для забезпечення посівної кампанії у воєнний час бюрократію щодо насіння, зокрема сертифікації, спростять, а військовозобов’язаних бронюватимуть для відповідних сільськогосподарських робіт.
У тих регіонах, де більш-менш спокійно, де не відбуваються бойові дії, аграрії по можливості проводять підживлення, хоча є дефіцит міндобрив, бо немає поставок, або не виконують своїх зобов’язань комерційні компанії, — каже заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.
У воєнний час, коли дизельного палива, засобів захисту рослин, добрив та посівного матеріалу в аграріїв критично мало, важливо економно і максимально використовувати всі наявні ресурси. У цій ситуації технологія no-till як ніколи буде ефективною, адже сьогодні перед аграріями постає завдання: з меншими вкладеннями отримати результат.
Один із головних факторів – погода, і з нею вгадати складно. Добривами аграрії забезпечені на 80%, засобами захисту – на 50%, а от дизельним паливом лише на 20%, питання з паливом вирішується на рівні держави, очікується допомога від країн ЄС.
Потреби всередині України будуть задоволені практично з усіх видів культур – до війни була лише одна культура, якої Україна не забезпечувала себе достатньо і не експортувала, це гречка, але торік урожай був добрий, а найбільше гречки сіють у Хмельницькій та Житомирській областях.
У Міністерстві аграрної політики та продовольства України налаштовані оптимістичніше. Кажуть, насіння та дизпалива на перші тижні посівної вистачить, а проблеми дефіциту вирішать.
Зміниться пріоритет і у сівозмінах. Сіятимуть те, що скоро дасть плоди — гречку, овес для круп, просо для пшона, цукрові буряки. Західні регіони теж більше не засаджуватимуть соєю, ріпаком, соняшниками або кукурудзою.
Вони також будуть більш націлені на ярі культури, які можна буде зібрати влітку, і за рахунок цих культур забезпечити продовольчу безпеку всередині країни та для Збройних сил.
Незважаючи на те, що позиція з погляду військової складової постійно змінюється, аграрії мають працювати.