Німеччина планує організувати «зерновий міст» для експорту сільгосппродукції з України - Агролига

Донедавна Україна в основному постачала свою сільгосппродукцію морем, проте тепер відправляти таким чином вантажі складніше, і європейці пропонують налагодити залізничний маршрут, оскільки залізничні мережі практично не пошкоджені.

Проблема втрати українського врожаю непокоїть іноземців.


Уряд Німеччини разом із найбільшим оператором залізничних вантажних перевезень у Європі DB Cargo  планує розробити план створення так званого зернового мосту, метою якого є забезпечення безперебійних поставок до третіх країн зернових з України.

«Наразі ведуться переговори з представниками українських залізниць та іншими європейськими залізничними операторами, у тому числі у Польщі, Чехії, Словаччині та Румунії.

Ми вивчаємо, як насправді можна втілити в життя «зерновий міст», – розповів секретар Федерального міністерства транспорту ФРН Міхаель Тойрер.

Важливе значення мають питання конкурентного нейтралітету. На даний момент Кабмін ФРН готовий надати 430 млн. євро. Крім того, у переговорах щодо реалізації плану «зернового мосту» беруть участь Єврокомісія та ООН.

В одному поїзді можна перевезти до 52 контейнерів із зерновими вантажами загальною вагою кілька тисяч тонн, тоді як всього для перевезення необхідних 20 млн тонн зерна з України може знадобитися до 20 тис. рейсів.

Україна до початку російського вторгнення щомісячно експортувала до 5 млн тонн сільгосппродукції через порти Одеси та Миколаєва, проте через їхню блокаду країна може щомісяця перевозити не більше 0,5 млн тонн зернових, що призводить до щомісячного недоотримання $1,5 млрд експортних прибутків.

Прибалтійські країни також хочуть взяти участь у вивезенні українського зерна. Міністр сполучення Латвії Таліс Лінкайтс стверджує, що всі три великі порти в Латвії готові приймати українські вантажі.

Естонські порти можуть прийняти на перевалку до 4 млн. т українського зерна, оцінювали в Міністерстві економіки Естонії. У «Литовській залізниці» повідомили, що пробна доставка зерна з України через територію Польщі до порту Клайпеди вже запланована на кінець квітня або початок травня.