Що чекає аграріїв у 2023 році? - Агролига

В Україні зберуть менше зернових, а на сільгоспвиробників чекає важкий рік. Основна та найбільша проблема в тому, що аграріям не вистачає ліквідності та кредитних коштів.

Однією з найгостріших проблем для аграріїв наразі є мінімальна ліквідність агропродукції. Низька ціна на зерно для українського фермера та дорога логістика.

Якщо минулого року основна робота Міністерства була зосереджена на відновленні морського експорту та пошуку альтернативних шляхів, то цього року нам потрібно працювати над збільшенням ліквідності ринку, якому не вистачає кредитних коштів.

«Ми шукаємо інструменти, щоб змінити ситуацію», — зазначив Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський.

Профільне відомство шукатиме та розглядатиме будь-які можливості та програми, які зможуть покращити ситуацію з ліквідністю ринку.

 Наразі напрацьовано програму підтримки пільгового кредитування для великих агропідприємств на загальну суму понад $1 млрд, яку запустять Мінагрополітики та Міжнародна фінансова корпорація (IFC).

Микола Сольський повідомив, що зараз міністерство веде переговори з IFC щодо зменшення суми кредитів для підприємців. Крім цього, обговорюється можливість залучення українських банків до програми, щоби кредит змогли отримати середні агровиробники. Очікується, що програма запрацює у 2023 році.

Також у  цьому році очікується зміна у структурі посівних площ. У аграріїв не вистачає коштів, а кукурудза дорога у вирощуванні вимагає багато азотних добрив.

Вони сьогодні досить дорогі і, швидше за все, такими залишаться.

Кукурудза — культура, яка давала найбільший валовий дохід, частково ще залишається не зібраною через погодні умови, ракетні обстріли, проблеми з електроенергією.

Тобто поля залишаються не підготовленими до весняних робіт належним чином. Це означає, що багато фермерів перейдуть на інші культури, зокрема, на соняшник і сою.

У 2023 році Мінагрополітики продовжить курс на дерегуляцію, реформу меліорації, розвиток переробки, підтримку аграріїв, міжнародну співпрацю та євроінтеграцію.

Наразі відповідно до плану заходів з виконання Угоди про асоціацію, Мінагрополітики має зобов’язання виконати 696 завдань, що становить 30,8% від загальної кількості (2259) для України.

 Також Міністр підкреслив важливість реалізації масштабних інфраструктурних проектів, таких як будівництво олійного трубопроводу Ягодин-Гданськ.
У Мінагрополітики сподіваються, що не буде якоїсь спільної світової рецесії і збережуться хороші ціни на зерно.