Україна і Польща побудують олійний трубопровід - Агролига

Україна та Польща планують збудувати транскордонний трубопровід для транспортування рослинної олії з України до польського порту Гданськ.

Обидві країни створять робочу групу, яка представить варіанти локалізації проекту.

Рада міністрів Польщі 30 серпня 2022 року схвалила укладення меморандуму між Києвом та Варшавою щодо будівництва транскордонного трубопроводу для транспортування українських олій.

Труба завантажуватиметься товаром в Україні, а його розвантаження здійснюватиметься на терміналі у порту Гданська, який також планують побудувати.

З початку війни, з березня по липень, з України було експортовано всього близько 747 тисяч тонн соняшникової олії, що на 53 % нижче показника за аналогічний період попереднього сезону.

Близько 64 % із загального обсягу відвантажень у вказаний період припало на країни ЄС, які наростили імпорт української продукції на 18 %.

Реалізація меморандуму сприятиме частковому розблокуванню українського експорту та підвищенню продовольчої безпеки в країнах, що розвиваються, яким загрожує голод. А отже, це має зменшити міграційний тиск до Європи.

Меморандум буде укладено на три роки з автоматичним продовженням на наступні трирічні періоди. Його дію можна буде припинити, але не пізніше ніж за пів року до закінчення наступного періоду.

Обидві країни створять робочу групу, яка представить інформацію щодо орієнтовних технічних параметрів, вартості та умов реалізації проєкту, а також можливих варіантів прокладання маршруту трубопроводу.

Якою буде пропускна здатність труби, наразі невідомо. Також не повідомляється, скільки Варшава буде отримувати за транзит.

Україна є значним світовим виробником і експортером зернових і рослинних олій. До початку війни понад 90% цієї продукції експортувалося через порти, розташовані на Чорному морі.