Мінеральні добрива дорожчають. Рекордні ціни на природний газ впливають на ритмічність заводів з виробництва добрив. Це може спровокувати зрив посівної кампанії, якщо відкладати закупівлі.
Таку думку висловив керівник напрямку LNZ Energo компанії LNZ Group Роман Кравець в матеріалі на Latifundist.com. Він зауважив, що ціна на природний газ з початку року зросла майже втричі. Газ складає близько 80% у стуктурі собівартості мінеральних добрив. Це становить вагому статтю витрат агропідприємств.
Він зауважив також те, що в сільськогосподарській продукції природний газ не є першочерговим ресурсом. Крім його використання в процесі виготовлення мінеральних добрив, газ не використовується на жодному з етапів виробництва більшості сільськогосподарських культур. Виключенням з правила є хіба що є підприємства, що займаються виробництвом цукру, сої та соняшника. Частка газу в собівартості цих продуктів складає близько 50%. Нагадуємо, що Станіслав Таршин, власник «ГрадОліа», прогнозує зростання ціни на олію до 100 грн за пляшку, аргументуючи це зростанням цін на газ.
Віталій Попов, власник компанії «УТК Хімальянс» стверджує, що всі добрива мають прив’язку до природного газу, а отже і буде їх подорожчання. Ситуація не вигідна нікому, адже з однієї сторони аграрії не готові платити за мінеральні добрива такі гроші. З іншої ж виробники добрив мусять забезпечувати мінімальну рентабельність виробництва. Вже сьогодні ціна на добрива зросла на 40%.
Щодо українських заводів-виробників, то є прогнози щодо зниження обсягів виробництва або ж в гіршому випадку мова йде і про повну зупинку їх функціонування. Газ займає не менше 50% собівартості мінеральних добрив.
Вибухові ціни на природний газ призводять до великомасштабного закриття заводів з виробництва добрив в Європі. Це має наслідки для фермерів, а також для світового продовольчого постачання.
Секретар Комітету Верховної ради України з питань аграрної та земельної політики Іван Чайківський висловив думку щодо ймовірності переходу фермерів на альтернативні мінеральним органічні добрива. Він зауважує, що раніше при кожному господарсті була велика рогата худоба. Це дозволяло аграріям забезпечити органічним добривом близько 25% всього земельного фонду. Тому фермерам варто замислитися про тваринництво з цілях оптимізації витрат.
Експерти заявляють, що криза цін на газ і добрива поширюється все ширше і може привести до серйозних проблем з поставками в різних секторах економіки, особливо в енергетиці, хімічній промисловості та секторі добрив. З огляду на рекордно високі витрати, ймовірно, найбільше постраждають фермери.