Чи варто чекати зниження цін на міндобрива у 2021 році? - Агролига

Експерт розповів, чи варто чекати зниження цін на міндобрива

Після невеликої стабілізації навесні 2021 року зростання цін на ринку добрив продовжилося з попередньою силою.

Такими даними поділився директор з маркетингу компанії «Українські мінеральні добрива (UMF)» Сергій Рубан в своєму блозі на Latifundist.com.

«Чіткі першопричини цього явища треба обговорювати. Фактори, що мають вплив на динаміку зміни цін кожного окремого типу добрива, сировини або ж аграрної продукції мають переважно суб’єктивні риси. Проте в цьому випадку ці риси не настільки важливі. Значно більш важливим є розуміння природи явища, що впливає на це і межу, на якій зростання цін зупиниться», — пояснив він.

Експерт вважає, що темпи зміни цін 2021 року можуть розвиватися за двома сценаріями: спекулятивне зростання на фоні значних грошових вливань в економіку та відновлення і фіксація ринкових цін і попиту на добрива після періоду стабілізації. На думку Сергія Рубана справляться обидва сценарії.

Він наголосив, що доти, доки високі ціни на газ будуть такими ж, не варто розраховувати на зниження цін в зв’язку з принципом паритетності цін в транснаціональній торгівлі. Аміак виступає базовою сировиною для виробництва азотних та фосфорних добрив.

«Ми бачимо, що динаміка цін на добрива є наслідком активізації ринку. З високою ймовірністю вартість добрив до весни залишатиметься високою. При цьому на окремі добрива зростання ціни продовжуватиметься. Прогнози цін на газ аналогічні. Зазначу, що вагомим попитом користуються добрива в основних місцях споживання. Окремі національні уряди побоюються дефіцитів добрива, через що було оголошено про заходи з обмеження експорту добрив.», — пояснив Сергій Рубан.

Експерт акцентує увагу на тому, що переважно експерти одноголосні в думці щодо негативного сценарію для ринку. Навіть якщо й буде корекція цін на добрива, то до завершення року головним трендом все ж буде зростання.

«Тому очікування вагомого падіння цін навряд чи виправдається. А ось зловити прийнятні ціни на сезонні коливання попиту-пропозиції цілком можливо. Бажано приймати рішення про закупівлю лише після аналізу ринку. У більшості випадків цифри говорять самі за себе », — додав Сергій Рубан.

Нагадаємо, що згідно з даними ретроспективного аналізу викидів сільськогосподарської галузі «Української асоціації бізнесу та торгівлі» (UBTA), основними забруднювачами парникових газів в Україні є рослинництво, а саме обробка грунту і використання азотних добрив — для викидів N2O, і тваринництво — для викидів СН4 від кишкового бродіння великої рогатої худоби.