Необхідність мінеральних добрив

Після довготривалої експлуатації сільськогосподарських земель ґрунти виснажуються. Рослини витягують з родючого шару поживні речовини. При чому, чим більш врожайним є сорт, тим більше мінералів та залишків органіки знадобиться для посівів. Тут на допомогу фермеру приходить грамотний сівоборот, а також органічні та мінеральні добрива. Їх щорічне внесення допомагає родючому шару не виснажуватися. Та варто мати на увазі, що неправильне застосування добрив може погіршити ситуацію.

Мінеральними добривами називають неорганічні сполуки, для виробництва яких використовують фосфорити, селітри та іншу природну сировину, а також відходи та побічні продукти промисловості.

Залежно від того, який елемент в складі добрива є основним, виділяють такі види:

  • Калійні;
  • Азотні;
  • Фосфатні;
  • Комплексні.

Азот відповідає за формування листя, своєчасний ріст пагонів і якість врожаю. Азотна мінеральна підгодівля підходить будь-якому ґрунті, а для підзолистого просто необхідна. Дефіцит азоту послаблює рослину, призводить до опадання листя, зниження врожайності. Перенасичення уповільнює зростання культури, провокує буйний зростання зелені на шкоду зав’язі і плодоношення. Азот вносять по весні і до середини літа у вигляді розчинів і сухих гранул. Щоб знизити втрати азоту і зменшити екологічне навантаження мінеральними добривами, виробники розробляють нові форми в капсулах, що повільно розчиняються. Так вдається контролювати швидкість вивільнення корисних речовин, забезпечити рослинам належне харчування.

Фосфор підвищує цукристість і загальні смакові характеристики плодів. Дефіцит фосфору уповільнює розвиток рослин, листя стає сірим і дрібним, плоди не дозрівають. Найбільшу потребу в елементі культури відчувають в період цвітіння і формування плодів. Добрива вносять до моменту передпосівної обробки, потім ґрунт перекопують. Інший спосіб — закопати добриво на 40-50 см, недалеко від коренів. Для зручності навколо дерев ломом роблять отвори в ґрунті по колу, всипають підкормку, закопують та поливають.Добрива з фосфором діляться на розчинні у воді і нерозчинні. Перші не вимагають глибокого закладення в ґрунт. Другі застосовуються тільки на кислих ґрунтах.

Калій впливає на фотосинтез рослин, підвищує стійкість до кліматичних умов, грибкових хвороб. Завдяки калію поліпшується якість плодів, їх лежкість, а волога в ґрунті витрачається економно. Помітити брак калію можна по висохлим краях листя — замість зеленого вони стають коричневого кольору. У більшість калійних підгодівлі входить хлор, в зв’язку з чим застосування мінеральних добрив такого типу не рекомендовано на ділянках з чутливими до нього культурами. Бажано вносити склад по осені, щоб до весняної посадки велика частина хлору вивітрилася. З огляду на, що калійні склади кислі, при їх внесення потрібно вапнування ґрунту, особливо для піщаних ґрунтів.

У комплексних мінеральних добривах міститься відразу кілька корисних компонентів. Це можуть бути подвійні або потрійні препарати, наприклад азотно-калієві, фосфорно-азотно-калієві та ін.

Найпопулярніші види добрив

Амофос (азот + фосфор в пропорції 52:12) — підходить овочам і картоплі.
Діамофос (азот + фосфор в співвідношенні 20:51) — не містить баластних речовин.
Азофоска (NPK) — надає комплексну дію на врожайність.ці мінеральні добрива благотворно впливають як на овочеві, так і на плодові культури.

Застосування добрив:

Назва Під які культури Застосування
Амофос Всі культури Для підкормки в період вегетації під основні культури
Амофоска Всі культури На всіх ґрунтах, особливо ефективна на глиняних, пісочних та торф’яно-болотистих
Аміачна селітра Всі культури Для кореневої підкормки – навесні. В першій половині літа під перекопку, або під закладення граблями
Карбамід (сечовина) Всі культури Коренева підкормка – навесні, або в першій половині літа. Некоренева підкормка – восени під перекопку
КАС (карбідно-аміачна суміш) Всі культури Основне добриво та підкормка. Використовують для некореневої підкормки озимих
Калій хлористий Всі культури Восени під перекопку
Діамофос Всі культури, особливо овочеві В нейтральний ґрунт навесні, при основній обробці, як підкормка
Сульфат амонію Всі культури До посіву, як основне добриво навесні. Також вносять восени
Нітроамофоска Всі культури Навесні та влітку як основне добриво або як підкормка