З першого липня 2021 року в Україні можна купувати, продавати або заповідати землі сільськогосподарського призначення. До цього можливості такої не було в зв’язку з мораторієм на продаж, що діяв з 1992 року. Заборона вільного продажу сільськогосподарських земель аргументувалася відсутністю інфраструктури для ринку та необхідністю захисту фермерів. За цей період було незаконно присвоєно більш як 5 мільйонів гектарів землі, активно функціонував тіньовий ринок землі, податки та соціальні гарантії населенню не виплачувалися.
Державні та сільськогосподарські землі продажу не підлягають. Їх можна лише здавати в оренду на електронних аукціонах.
Етапи земельної реформи
Перший етап вступає в силу з 1 липня 2021 року. Згідно з законом про відкриття ринку землі, право на продаж та купівлю землі буде лише у фізичних осіб-громадян України. Верхня межа – не більше як 100 гектарів землі. При цьому землю не зможуть купувати громадяни «країн-агресорів». На сьогодні такою країною визнана Російська Федерація. Заборона розповсюджується на компанії, в яких неможливо встановити їх бенефіціарного власника, або ж якщо компанія зареєстрована в офшорних зонах.
З 2024 року землі сільськогосподарського призначення зможуть купувати юридичні особи з обмеженням до 10000 гектарів. Мова йде лише про юридичних осіб, акціонерами яких є виключно громадяни України, держава або територіальні спільноти. Іноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи матимуть таке право лише якщо українці проголосують на референдумі.
Ціни
Ціни на землю не можуть бути нижче встановленої грошово-нормативної оцінки. Зараз вона коливається від 21 тис.грн. до більш як 33 тис.грн. за гектар. Ціна залежить від області. Купівля може здійснюватися лише в безготівковій формі через банк.
Міністр агрополітики Роман Лещенко прогнозує, що після відкриття ринку, ціна землі буде складати приблизно 50 тис.грн. і зростатиме щорічно на 5-10%. Орендні ставки також будуть зростати.
Процедура купівлі-продажу
Найшвидший спосіб купівлі землі – за допомогою онлайн-аукціону, хоча не варто розраховувати, що там буде багато пропозицій, адже більшість власників землі є людьми похилого віку. Якщо власник землі прийме рішення про продаж землі орендатору, то вони зможуть підписати договір за один день. Орендатори, що обробляли землю мають конкурентну перевагу.
Якщо ж землю захоче придбати інший покупець, то процедура займатиме до 2 місяців. Необхідно зареєструвати наміри продажів та проект та договір про умови купівлі-продажу. Після нотаріус повідомить орендатору про продаж, останній матиме місяць на зустрічні пропозиції для власника.
Соціологічні дослідження демонструють, що менше 5% українців планує продати землю в перший рік роботи ринку. За прогнозами, угод про купівлю-продаж землі на першому етапі буде небагато.
Відкриття ринку землі створить можливість для розвитку місцевих громад. Вони зможуть здавати її в оренду, залучати інвесторів. Відкриття ринку землі – це крок до покращення ситуації з безробіттям. Села України очікують позитивні зміни, адже ринкові ціни на землю стануть більш конкурентними.