Які прогнози врожаю і що чекає українців за результатами 2021 посівного року? Буде збільшення врожаю, або навпаки? І яка ціна очікує на зернові? Засуха влітку 2020 роки негативно вплинула на урожай в Україні. Через це ціни на товари масового споживання зросли.
А що чекає українців за результатами 2021 посівного року?
Цей рік не можна назвати спекотним. На зміну холодній весні так і не прийшло тепле літо. Весь червень в Україні була дощова погода. Синоптики стверджують, що в липні дощі і бурі триватимуть далі. Одні стверджують, що дощі будуть все літо, інші ж обіцяють посуху в серпні.
Весняні холоди некритично позначилися на аграрному секторі. Трохи пошкодилися абрикоси і персики, а також деякі види овочів. У зв’язку з опадами, посівна кампанія почалася на два тижні пізніше, ніж в минулому році.
Дощі можуть стати причиною високих врожаїв таких культур:
- Пшениця;
- Ячмінь;
- Ріпак;
- Жито;
- Кукурудза;
- Соняшник;
- Лаванда.
Взимку сніг наситив вологою грунт, це добре для озимих культур. Однак надмірні опади влітку для озимих пшениці та ячменю можуть стати причиною хвороб (фузаріоз), проростання зерна в колосі. Є ризик появи цвілі й, як наслідок, неприємного запаху зернових. На кону — повна втрата врожаю. Підвищена вологість може стати причиною масового росту бур’янів. Надмірно вологий колос лягає під вітром і з’являється ризик гниття культури.
Комбайни не зможуть зайти в поле, якщо опади триватимуть до моменту збору врожаю. Частина аграріїв перестрахувався заздалегідь і провели обробку посівів. Деякі культури мають значну потребу в сонячному світлі, зокрема рис і кукурудза. Продовження дощів може знизити їх врожайність.
Ситуація на світовому ринку
У 2020 і 2021 роках спостерігається зростання цін на агропродукцію. Ця тенденція збережеться — ООН прогнозує підвищення вартості продовольства в усьому світі. Індекс цін на агропродукцію безупинно зростає вже 12 місяців поспіль.
«У поточному сезоні світові ціни на зернові та олійні культури росли на тлі активізації попиту з боку імпортерів, скорочення пропозиції з боку Чорноморського регіону і посушливої погоди в Латинській Америці. Якщо Китай і далі продовжить активно поповнювати свої держрезерви, ми продовжимо спостерігати зростання цін». — каже Мар’яна Макар. Китай активно формує попит на кукурудзу, завдяки чому ціни на культуру підвищилися. Африканська чума не пошкодувала Піднебесну — масово померли майже всі свині. Китайці готові відновити ринок, для цього вони готові закуповувати кормову кукурудзу в обсязі 20 млн. тон на рік.
До уваги варто взяти те, що існують ризики падіння цін на зернові культури. У світі спостерігається їх перевиробництво, конкуренція дуже висока. В ЄС заборонили пестициди хлорперифос і хлорперифос-метил, які користуються популярністю в українських аграріїв. Експорт продовольства з такими пестицидами в ЄС стає проблематичним.
Прогнози неоднозначні. Якщо помірні дощі з достатньою кількістю сонячних днів будуть супроводжувати Україну влітку, то можна говорити про високі прибутки на тлі високого рівня цін на світовому ринку агропродукції. Надмірна посуха або безупинні дощі ж можуть пошкодити врожаї, залишивши фермерів ні з чим.