Переваги продажу землі в Україні за пів року - Агролига

З 1 липня 2021 року громадяни України тепер зможуть легально купувати та продавати землю сільськогосподарського призначення.

До речі, ще рік тому такий розвиток подій здавався нереальним, процес був дуже тривалим та важким.

Старт ринку землі сільськогосподарського призначення підвищив інтерес до самої землі, як інвестиційного активу.

Разом із запуском ринку землі почали діяти абсолютно нові правила гри для землевласників та користувачів.

Закон про відкриття ринку землі стосується тих ділянок сільгосп призначення, продаж яких було заборонено мораторієм.

Українських селян, які побажали продати свої земельні паї після запуску в Україні ринку землі, виявилося дуже мало.

З 1 липня по 24 грудня цього року в Україні зареєстровано 72-367 угод на 184-862 га земель. За площею проданої землі лідирують Харківська (26573 га), Кіровоградська (18301,5 га) та Дніпропетровська (16346,2 га) області.

Експерти кажуть, що зараз розбіжність цін за 1 га землі на ринку поки що досить велика, але найчастіше продають по 31500 грн/га.

Після ухвалення законопроекту розпочався довгоочікуваний процес передачі земель державної власності за межами населених пунктів у комунальну власність територіальних громад.

Було введено єдину перевірку документації із землеустрою (скасувалась необхідність зайвих дозволів та дублювання процедур перевірки документації із землеустрою тощо). А головне — відбулося врегулювання процесу переважного права, без якого ринок би повноцінно не запрацював.

З 1 січня 2024 року поряд із фізичними особами землю зможуть купувати також юридичні особи з українською структурою власності, територіальні громади та держава.

При цьому максимальний розмір покупки може становити 10 тис. га. Найдорожчі ділянки за 6 місяців 2021 р. продавалися у Київській області.

Найменше землі було продано у Рівненській області – 127 га. Найбільше землі було продано у грудні – 33 065 га та завершено 9 032 угод. Найменше в липні — 7 тис. га, і укладено лише 606 угод.

Головний висновок – ринок землі в Україні успішно стартував, зараз він  розвивається стабільно, злагоджено та прозоро, жодних форс-мажорів не зафіксовано.

З 3 по 9 січня результати функціонування ринку землі досить непогані:

  • ціна за 1 га цього тижня становила 28536 грн;
  • загальна кількість угод купівлі-продажу земельних ділянок для товарного с/г виробництва сягає 107 (що у 24 рази нижче, ніж на передноворічному тижні);
  • площа проданих паїв 455 га;
  • середній розмір проданої ділянки 4,3 га;
  • максимальна площа ділянки за минулий тиждень Запорізької області 20,32 га;
  • максимальна ціна Луганської області 342 411 грн.

Ставлення представників агробізнесу до відкриття ринку землі неоднозначне, проте більшість селян сприйняли можливість придбання землі у власність позитивно.

Ціна продажу сільськогосподарських ділянок, виділених  із земельних часток, не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку , не зважаючи на це, більшість угод здійснюється без офіційної реєстрації ціни;

Однією з головних претензій противників ринку землі є те, що фермерам-початківцям майже неможливо купити землю через відсутність державної підтримки в цьому напрямку.

Більшість людей розуміє, що через 5 років земля коштуватиме на кілька десятків відсотків більше, ніж зараз. як це сталося у Польщі.