Обробка ґрунту землеоброблювальною технікою, її етапи.
Якісна обробка ґрунту – запорука високого врожаю. Дане завдання стає все більш актуальним, особливо на тлі обмежень, що вводяться на використання добрив і заборони на застосування пестицидів. Обробка грунту включає в себе етапи пожнивної обробки, основного обробітку і передпосівної підготовки.
Пожнивна обробка провокує проростання опалого під час збору врожаю насіння культур і бур’янів, знижує капілярність ґрунту і сприяє рівномірному розподілу рослинних залишків. В ході основного обробітку відбувається розпушування ґрунтового шару для безперешкодного розвитку кореневої системи. Передпосівна підготовка забезпечує ущільнення і вирівнювання поверхні ґрунту.
Після збору врожаю, обробіток землі відбувається в три етапи:
1. Подрібнення залишків катком-подрібнювачем.
Каток стандартно використовується для ущільнення і вирівнювання поверхні поля, розпушування верхніх шарів ґрунту, поліпшення теплового і водного балансу ґрунту. Подрібнювач рослинних залишків застосовують для подрібнення стерні кукурудзи, соняшнику і розподілу мульчі по поверхні поля. Поєднавши важкий каток і мульчувач рослинних залишків, розробники отримали каток-подрібнювач. Він призначений для подрібнення рослинних залишків після соняшнику, кукурудзи, стерні, вирівнювання і часткового мульчування поверхні поля. Подрібнення рослинних залишків і часткове мульчування ґрунту затримує випаровування вологи, регулює температуру поверхневого шару, стримує ріст бур’янів, захищає від вивітрювання, збагачує ґрунт органікою.
2. Обробка грунту бороною шлейфовою або зубчастою.
При обробці бороною йде ефективна обробка ґрунту широкого охоплення, а використання ланцюгового підвісу секцій шлейфу дозволяє якісно копіювати нерівності поля, створюючи рівний передпосівний рельєф, звідси й назва – борона шлейфова.
Загальні функції:
- Ефективне розпушування ґрунту, і вирівнювання поля перед посівом;
- руйнування капілярної сітки і поверхневої кірки для збереження вологи від вивітрювання;
- знищення бур’яну на стадії нитки на посівах зернових та технічних культур;
- закриття вологи і ефективне мульчування ґрунту.
3. Виконання посіву сівалкою зерновою.
Основним призначенням цього виду техніки є посів зернових, а також дрібнонасінних культур. Як правило, посів пневматичною сівалкою робиться двома способами, один з яких смуговий, а другий рядовий. Варто відзначити, що дана техніка здатна до посіву відразу декількох культур, причому якщо того вимагає необхідність, сівалка може змішувати культури, а також одночасно з посівом вносити в ґрунт добрива і мінеральні компоненти, причому добрива сівалка буде вносити на рівень нижче висадженого насіння.
Всього за один прохід пневматична сівалка здатна виконати безпосередньо сам посів зернових та інших культур. Агрегат здатний до висаджування насіння як на необробленому, так і на обробленому плугом ґрунті. Наступною операцією, яку виконує дана техніка, є підрізування бур’янів, після чого сівалка починає при необхідності вносити добрива в ґрунт. Закінчує цикл роботи пневматична зернова сівалка тим, що накочує смугу, на якій стався посів.
Фермери, що зацікавлені в подальшій експлуатації сільськогосподарських земель мусять уважно поставитися до обробки ґрунту після збору врожаю. Відповідальний підхід забезпечить мінімальне виснаження ґрунтів та високу врожайність.